Osnovni element DIN 1946-6: razlika 4 stupnja prozračivanja
1. Ventilacija za zaštitu od vlage
Ova razina ventilacije trebala bi osigurati odgovarajuću ventilaciju zgrade ovisno o odgovarajućoj razini zaštite topline. Cilj je izbjeći štete uzrokovane vlagom, čak i u privremenom odsustvu stanovnika i smanjenom opterećenju vlage. Ova ventilacija mora biti stalno osigurana, neovisno o korisniku.
2. Smanjena ventilacija
Ova razina je u velikoj mjeri neovisna o korisniku. Ovdje treba osigurati da kratkotrajna odsutnost stanovnika (rad, itd.) udovoljava minimalnim higijenskim standardima i zaštiti zgrada.
3. Nominalna ventilacija
Kod normalne uporabe stana, nominalna ventilacija opisuje potreban provod zraka za usklađivanje s higijenskim i zdravstvenim standardima, kao i za zaštitu zgrade. Nominalna ventilacija može djelomično uključiti stanovnika kroz prozračnu ventilaciju.
4. Intenzivna ventilacija
Intenzivna ventilacija namijenjena je smanjenju vršnih vrijednosti opterećenja kuhanjem, pranjem i slično. I ovdje korisnik može biti uključen s aktivnom prozračnom ventilacijom.
Standard izolacije i položaj zgrade uključeni su u proračunske baze razina ventilacije prema DIN 1946-6. To će otkriti propuštanja u zgradi, uzeti u obzir očekivana opterećenja na temelju životnog prostora i procijeniti prirodnu infiltraciju zraka zbog opterećenja vjetrom.
Ako prema stvorenom konceptu ventilacije, prirodni dovod zraka nije dovoljan da jamči ventilaciju za zaštitu vlage, odgovoran planer mora osigurati dodatne ventilacijske mjere (LtM).
Osim toga, novi DIN 1946-6 pruža pravnu sigurnost za planere u ključnim točkama. Ipak, neke točke se ovdje ne razmatraju. Dakle, ne može se jasno odrediti u kojoj mjeri se aktivna prozračna ventilacija može očekivati od stalno zaposlenog stanovnika. Razmatranje različitih općih vremenskih uvjeta, kao što su blage zimske ili prijelazne sezone, je problematično jer u nekim vremenskim uvjetima ili u teškim temperaturnim oscilacijama može biti neophodna svakodnevna višestruka razmjena zraka.